Bagno Ławki to rozległe torfowiska niskie i wielokilometrowe łąki w dolnym basenie Biebrzy, jest miejscem gniazdowania wielu rzadkich gatunków ptaków.Najważniejszymi gatunkami ptaków występujących na tych bagnach są:wodniczka,dubelt,kulik wielki,błotniak łąkowy i sowa błotna.Na Bagnie Ławki lęgnie ponad połowa biebrzańskich wodniczek, łosie i wilki.

Ruszamy zatem na całodzienną wycieczkę objazdową wokół Bagna Ławki. Ponieważ cała trasa liczy około 100km, wskazany jest samochód, lub rower, ale tylko dla wytrawnych cyklistów. „Carską Drogą” w kierunku Goniądza, do Osowca  – siedziba BPN, następnie w kierunku Łomży do Mścich i Brzostowa…

Kładka Edukacyjna

Po przejechaniu mostu na trasie na Biebrzy (trasa Białystok-Ełk), na wysokości Kanału Rudzkiego zatrzymujemy się przy wieży widokowej i kładce edukacyjnej. Kładka ma długość ok. 1km, wiedzie wsród mokradeł porośniętych głownie turzycami i trzcinowiskami.

Mścichy – „Biały Grąd”

Ścieżka prowadząca żwirową groblą od wsi Mscichy do wieży widokowej o długości ok. 3 km. możemy tu obserwować rozmaite ptaki wodno-błotne np. rycyki, bekasy, bataliony, czaple białe, bąki, podróżniczki, wodniczki, gęsi, żurawie, krwawodzioby, rybitwy i wiele innych.

Brzostowo

Jest to mała wieś położona nad samą Biebrzą, gdzie szczególnie w okresie wiosennym, można zobaczyć wiele ptaków. Znajduje się tu wieża widokowa, doskonale usytuowana (wejście płatne)

Ruszamy dalej i przez Burzyn, Sambory – ujście Biebrzy do Narwi, docieramy do Wizny, trasą Łomża-Białystok do Strękowej Góry, na „Carską Droge” przez Laskowiec zamykamy pętlę w Dobarzu.

Burzyn

Tuż za miejscowością znajduje się usytuowana na wzniesieniu platforma widokowa z której rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na bagienną dolinę Biebrzy

Ujście Biebrzy do Narwi

W miejscu tym znajduje się stare grodzisko pochodzące jeszcze z średniowiecza

Strękowa Góra

Obok Wizny przy trasie Łomża-Białystok znajduje się wzgórze 126, którego heroiczna obrona przez kp.Raginisa przeszła do historii, jako „Polskie Termopile”. Jest to także doskonały punkt obserwacyjny.